alt

Pocahontas (1995) eKino TV - Cały Film Online

rating6.9
5 445
Ocen
calendar1995
time1h 21m
XVII wiek, czas wielkich odkryć i podbojów kolonialnych. Grupa ochotników z Anglii pod wodzą przebiegłego gubernatora Ratcliffe'a rusza w podróż do Nowego Świata w celu zdobycia złota. Na miejscu okazuje się, że tereny te są zamieszkałe przez Indian. Córką wodza jest piękna i ciekawa świata Pocahontas. Jeden z członków wyprawy, John Smith, zakochuje się w niej. Dzięki Pocahontas poznaje piękno przyrody, którego nie znał do tej pory. Jednak czy ich miłość przetrwa to, że pochodzą z całkiem odmiennych, wrogich światów?

Aktorzy

Actor Mel Gibson

Mel Gibson

Actor Christian Bale

Christian Bale

Actor Jim Cummings

Jim Cummings

Actor Billy Connolly

Billy Connolly

Actor Frank Welker

Frank Welker

Actor David Ogden Stiers

David Ogden Stiers

Actor John Kassir

John Kassir

Actor Linda Hunt

Linda Hunt

Obejrzyj także

Pocahontas - co przedstawia nowatorska animacja Disneya z 1995 roku?

Film animowany „Pocahontas” wytwórni Disneya miał swoją premierę w 1995 roku i od razu zdobył uznanie kinomanów na całym świecie. Produkcja wyróżniała się na tle innych rysunkowych hitów tamtych lat kilkoma nowatorskimi rozwiązaniami.

Przede wszystkim, była to jedna z pierwszych tego typu animacji, która poruszała poważne tematy historyczne i społeczne, takie jak konflikt kultur czy kolonializm. Co więcej, główną bohaterką była młoda, niezależna kobieta tubylczej rasy, co jak na owe czasy było sporym przełomem. Nie bez znaczenia były też inspirujące, pełne etnicznych brzmień piosenki, które skomponował znany muzyk Alan Menken.

Pod względem warstwy wizualnej „Pocahontas” również wprowadził pewne nowości. Animatorzy Disneya po raz pierwszy wykorzystali efekty komputerowe do stworzenia realistycznych scen przyrody, co znacząco wzbogaciło plastykę filmu. Ogromne wrażenie robiły zwłaPocahontas szcza dynamiczne ujęcia rzeki, lasu i wodospadów.

Jaka jest fabuła filmu Pocahontas - opowieść o miłości czy dramat historyczny?

Fabuła filmu „Pocahontas” oscyluje pomiędzy konwencją baśniowej historii miłosnej a mrocznym dramatem historycznym. Akcja rozgrywa się w XVII wieku i przedstawia losy tytułowej bohaterki, córki wodza plemienia Powhatanów, tubylców zamieszkujących ziemie przyszłej Wirginii.

Kiedy na wybrzeżu lądują angielscy kolonizatorzy pod wodzą chciwego gubernatora Ratcliffa, dochodzi do konfliktu między przybyszami a Indianami. Pocahontas zakochuje się jednak w młodym angielskim żeglarzu Johnie Smithie i stara się zapobiec wybuchowi wojny. Jej miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę.

Disney starał się zachować delikatną równowagę między baśniowym, romantycznym wątkiem a niełatwą tematyką podboju i niszczenia rdzennej kultury Indian. Choć fabuła zawiera pewne uproszczenia historyczne, to porusza istotny problem relacji i niezrozumienia między cywilizacjami.

Wzruszająca historia miłosna czy kolonialna propaganda? Prawda o filmie Pocahontas

Film „Pocahontas” od czasu premiery wzbudzał skrajne opinie wśród widzów i historyków. Jedni chwalili go za próbę opowiedzenia wzruszającej historii miłosnej na kanwie poważnych problemów społecznych i rasowych. Inni oskarżali Disneya o propagandę kolonialną i zbytnie upiększenie podbojów białych na rdzennych mieszkańcach Ameryki.

Nie da się ukryć, że fabuła zawiera liczne niedopowiedzenia. Na przykład pomija fakt masowego mordu i gwałtów na Indianach, jakich dopuszczali się angielscy osadnicy. Również postać Pocahontas jest mocno zmieniona względem historycznej. Jednak biorąc pod uwagę baśniowy, familijny charakter produkcji Disneya, trudno oczekiwać pełnej poprawności.

Mimo pewnego uproszczenia tematyki, film porusza istotny problem niezrozumienia między kulturami i pokazuje tragedię, jaka się Pocahontas z tego rodzi. Stąd też, oglądając „Pocahontas”, warto zachować pewien dystans i krytycyzm, ale także docenić samą próbę obalenia rasowych stereotypów.

Najlepsze cytaty z filmu Pocahontas - które kwestie zapadły w pamięć widzów?

Kilka kwestii wypowiadanych przez bohaterów filmu „Pocahontas” na trwale zapisało się w pamięci widzów. Oto niektóre z najlepszych cytatów:

 • „Czy ten wiatr wie, skąd przybywa i dokąd zawieje? Czy słońce, wschodząc rano, wie dokąd zajdzie wie

10 Podobnych Filmów:

 1. Pies i Robot
 2. Wielkodomscy – film
 3. Kung Fu Panda
 4. Shrek
 5. Nasze magiczne Encanto
 6. Trolle 3
 7. Koralina i tajemnicze drzwi
 8. Gru i Minionki: Pod przykrywką
 9. Megamocny
 10. Leo
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 5445
Udostępnij serial
Piotr Kowalewski

Piotr Kowalewski

Witam wszystkich miłośników kina i seriali! Nazywam się Piotr Kowalewski i jestem założycielem oraz redaktorem naczelnym portalu e-kinotv.pl. Od najmłodszych lat fascynował mnie świat filmowych opowieści. Po studiach dziennikarskich postanowiłem połączyć moje dwie pasje - pisanie i kino - i stworzyć miejsce dla takich samych entuzjastów filmów jak ja. Na e-kinotv.pl znajdziecie moje recenzje najnowszych hitów kinowych oraz najciekawszych seriali. Staram się przekazywać rzetelną i obiektywną ocenę produkcji, choć przyznaję, że mam słabość do ambitnych dramatów obyczajowych. Uwielbiam też newsy prosto z planu i wywiady z aktorami. Moim celem jest budowanie społeczności zakręconych na punkcie kina maniaków. Serdecznie zapraszam do dyskusji i komentowania moich tekstów. Razem możemy stworzyć wyjątkowe miejsce dla prawdziwych kinomaniaków!

10 Komentarzy

avatar

MatVOD

Pocahontas jest dobry i daję mu 6.9 na 5445 ocen, ale do arcydzieła wiele mu brakuje. Nie przekazuje żadnych głębszych treści, nie skłania do żadnych refleksji i przemyśleń nad sensem życia,
avatar

ptasiek_film

Poruszająca historia, która pozostaje w pamięci
avatar

dx87

Film Pocahontas to bardzo przyjemna pozycja, szkoda tylko, że taka krótka bo tylko 1h 21m.
avatar

YElov

Mocna historia opowiedziana w zaledwie 1h 21m. Znakomita robota twórców tego filmy.
avatar

BagietkaLukas

Bardzo dobry film , czego dowodem jest ocena 6.9. Warto poświęcić czas na obejrzenie Pocahontas.
avatar

titek

Pocahontas pokazuje, że nawet krótka forma może porwać i zaciekawić od deski do deski. Potwierdza to ocena 6.9.
avatar

Vodek

Z oceną na poziomie 6.9, Pocahontas udowadnia, że w tym gatunku jakość idzie w parze z ilością.
avatar

CwanFil12

Z taką oceną jak 6.9, Pocahontas musi być pozycją obowiązkową dla każdego fana dobrych filmów!
avatar

KubaManic98

Jeśli ocena 6.9 nie przekonuje Cię do obejrzenia Pocahontas, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.
avatar

DaveAmeryka

Pocahontas z oceną 6.9 udowadnia, że nawet krótkie formy mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.