alt

Król Lew (1994) eKino TV - Cały Film Online

rating8.3
17 497
Ocen
calendar1994
time1h 29m
Król Lew to opowieść o Simbie lwiątku, dziedzicu Lwiej Krainy. Za sprawą knowań złego stryja Skazy, Simba musi opuścić rodzinne strony. Samotny i porzucony, trafia pod opiekę wesołych i beztroskich kompanów Timona i Pumby. Dorasta, wiodąc wraz z nimi radosne, pełne przygód życie, zapominając o odpowiedzialności i królewskim dziedzictwie. Przeznaczenie jednak daje o sobie znać. Simba przekonuje się, że nadszedł czas powrotu i objęcia we władanie Lwiej Krainy. Musi znaleźć w sobie dość odwagi, by przeciwstawić się złemu stryjowi Skazie, stoczyć z nim zaciekłą walkę i zająć należne mu w odwiecznym „kręgu życia” miejsce.

Aktorzy

Actor Frank Welker

Frank Welker

Actor Jeremy Irons

Jeremy Irons

Actor Rowan Atkinson

Rowan Atkinson

Actor James Earl Jones

James Earl Jones

Actor Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg

Actor Matthew Broderick

Matthew Broderick

Actor Cheech Marin

Cheech Marin

Actor Jim Cummings

Jim Cummings

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Król Lew - najlepszy film animowany wszech czasów?

Król Lew to kultowa animacja studia Disney z 1994 roku, która do dziś uznawana jest przez wielu za jeden z najlepszych filmów animowanych w historii. Produkcja zebrała same pozytywne recenzje i zachwyciła widzów na całym świecie, stając się prawdziwym fenomenem. Co sprawia, że ten film animowany po przeszło 25 latach wciąż jest tak bardzo lubiany i doceniany?

Przede wszystkim Król Lew wyróżnia się niezwykle oryginalną i wciągającą historią o dorastaniu młodego lwiątka Simby, które musi zmierzyć się z trudnym losem i odnaleźć swoje prawdziwe przeznaczenie. Fabuła porusza uniwersalne tematy, z którymi może utożsamić się każdy widz, niezależnie od wieku. Dodatkowo film zachwyca intrygującymi postaciami, wspaniałą animacją oraz zapadającą w pamięć muzyką. Piosenki takie jak „Król Lew” czy „Hakuna Matata” na stałe wpisały się do kanonu klasyków Disneya.

Król Lew

Gdzie obejrzeć Króla Lwa online za darmo z dubbingiem lub napisami?

Choć od premiery Króla Lwa minęło już ponad ćwierć wieku, wciąż jest on chętnie oglądany przez widzów w każdym wieku. Nic dziwnego, że wielu internautów zastanawia się gdzie można obejrzeć ten kultowy film animowany online. Na szczęście jest kilka opcji, by zobaczyć tę produkcję Disneya całkowicie legalnie i za darmo w internecie.

Król Lew jest dostępny na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max czy Disney Plus. Dzięki temu można go obejrzeć online na komputerze, smartfonie, tablecie czy telewizorze smart po prostu wykupując dostęp do jednego z tych serwisów. Ponadto film z polskim dubbingiem lub napisami można znaleźć na YouTube. Warto też sprawdzić strony internetowe stacji telewizyjnych, gdzie czasem pojawiają się legalne emisje bajek animowanych.

Król Lew - fabuła i opis filmu animowanego Disneya

Akcja Króla Lwa rozgrywa się w afrykańskiej sawannie i przedstawia losy młodego lwiątka Simby. Jego ojcem jest Mufasa - mądry władca tych ziem, który stara się przekazać synowi najważniejsze życiowe lekcje. Niestety, brat Mufasy - Skaza knuje, by samemu zostać królem. W wyniku intrygi Skazy Mufasa ginie ratując Simbę. Przekonany, że to on jest winny śmierci ojca, mały lew ucieka z domu.

W trakcie tułaczki Simba zaprzyjaźnia się z surykatką Timonem i guźcem Pumbą, którzy uczą go swojej beztroskiej filozofii „hakuna matata”. Tymczasem Skaza przejmuje władzę nad lwią stadą, doprowadzając afrykańską sawannę do ruiny. Dorosły już Simba musi wrócić, by stawić czoła przeszłości i pokonać Skazę, ratując dziedzictwo swojego ojca. W tej misji pomaga mu miłość życia - lwiątko Nala.

Król Lew przedstawia fascynującą historię o dojrzewaniu, przeznaczeniu i odwadze. Porywająca animacja studia Disney i chwytliwe piosenki sprawiają, że od samego początku kibicujemy Simbie i trzymamy kciuki, by odzyskał on tron. To film, który pokochają widzowie w każdym wieku.

Król Lew

Simba - główny bohater Króla Lwa. Dlaczego warto poznać tę postać?

Bez wątpienia najważniejszą i najbardziej ikoniczną postacią z filmu Król Lew jest młody lew Simba. To właśnie on jest głównym bohaterem tej wzruszającej animacji studia Disney. Dlaczego Simba tak mocno zapada w pamięć i serca widzów? Po pierwsze jego historia jest niezwykle poruszająca i pełna zwrotów akcji. Towarzyszymy mu od najmłodszych lat, przez bolesną utratę ojca, aż po dramatyczny powrót do domu.

Ponadto Simba przechodzi ogromną przemianę - z beztroskiego lwiątka staje się odpowiedzialnym władcą gotowym do poświęceń. Jego relacja z ojcem Mufasą oraz przyjaźń z Timonem i Pumbą dodają tej postaci ciepła. W końcu to zabawny, sympatyczny lew z wielkim sercem. Nawet imię bohatera - „Simba” w języku suahili oznacza „lew”, co idealnie oddaje jego królewską naturę. Każdy, kto choć raz widział Króla Lwa, na zawsze zapamięta tego niezwykłego bohatera.

Najlepsze cytaty z Króla Lwa - poznaj kultowe kwestie z filmu

Król Lew obfituje w wiele wspaniałych cytatów, które na stałe wpisały się do kanonu kultowych kwestii z filmów Disneya. Oto kilka najlepszych:

 • "Każdy krąg życia musi się kiedyś zamknąć." - Mufasa
 • "Hakuna Matata" - motto Timona i Pumby
 • "Pamiętaj kim jesteś" - Mufasa do Simby
 • "Ja to zrobiłem..." - mały Simba myśląc, że zabił ojca
 • "Nie mów Hop Hop, dopóki nie przeskoczysz" - Timon
 • "Jestem tylko braciszkiem króla..." - Skaza
 • "Król Lew jest martwy, niech żyje król!" - hieny na rozkaz Skazy
 • Warto obejrzeć Króla Lwa choćby po to, aby usłyszeć te porywające kwestie w oryginale i poznać ich kontekst. Z pewnością po seansie wielu z tych cytatów na długo zagości w naszej pamięci.

  Król Lew - recenzje krytyków. Czy ten film animowany rzeczywiście jest arcydziełem?

  Król Lew od samego początku zachwycał zarówno widzów, jak i krytyków. Film zebrał niemal same pozytywne recenzje, które chwaliły wciągającą historię, wspaniałą animację oraz zapadające w pamięć piosenki. Oto kilka opinii krytyków na temat tej produkcji Disneya:

  - "Disney osiągnął kolejny kamień milowy. Król Lew to arcydzieło animacji" - pisała gazeta The New York Times.

  - "Wzruszająca opowieść, która trafi do widzów w każdym wieku. Disney przypomniał, jak robić wielkie animacje" - chwalił magazyn Time.

  - "Świetna fabuła, niezapomniane piosenki, dowcipne postacie i oszałamiająca animacja. Król Lew już jest klasykiem" - zachwycał się Roger Ebert.

  Co ciekawe, z upływem lat uznanie dla Króla Lwa tylko rosło. Dziś jest on uznawany za jedną z najważniejszych produkcji w historii studia Disney i całej animacji. Nic więc dziwnego, że na portalu IMDB ma imponującą ocenę 8,5/10.

  Aktorzy i polski dubbing Króla Lwa - obsada i lektorzy kultowej animacji

  Król Lew może pochwalić się wyjątkową obsadą aktorską, która podkładała głosy w oryginalnej wersji językowej. Główne role podkładali:

 • Matthew Broderick jako dorosły Simba,
 • Jonathan Taylor Thomas jako młody Simba,
 • James Earl Jones jako Mufasa,
 • Jeremy Irons jako Skaza.
 • W polskiej wersji językowej głosów użyczyli z kolei:

 • Grzegorz Kwiecień jako dorosły Simba,
 • Krzysztof Tyniec jako młody Simba,
 • Włodzimierz Press jako Mufasa,
 • Wiktor Zborowski jako Skaza.
 • Obsada polskich lektorów również stała na najwyższym poziomie, dzięki czemu seans Króla Lwa w naszym rodzimym dubbingu jest równie przyjemny, co oryginał.

  Król Lew - zwiastun, który zapowiadał wielki hit animacji

  Zwiastun Króla Lwa idealnie oddawał ducha tej produkcji i już na samym początku zachęcał, by wybrać się do kina na ten film. Klip trwał zaledwie półtorej minuty, jednak w tym czasie udało mu się perfekcyjnie zarysować emocjonującą historię małego lwiątka Simby. Zobaczyliśmy najważniejsze postacie, poczuliśmy klimat afrykańskiej sawanny i poddaliśmy się magii Disneya.

  Zwiastun Króla Lwa idealnie budował atmosferę, pozostawiając widza z ochotą na więcej. Do tego można w nim było usłyszeć fragmenty piosenek "Krąg Życia" oraz tytułowego "Król Lew", które na długo wpisywały się w pamięć. Ten krótki, ale bardzo efektowny zwiastun znakomicie zachęcał do seansu pełnego filmu. I jak się okazało, obietnica zawarta w trailerze została spełniona!

  Dlaczego Król Lew to ponadczasowy film animowany dla całej rodziny?

  Powodów, dla których Król Lew uwielbiany jest zarówno przez dorosłych, jak i dzieci jest wiele. Przede wszystkim ta historia porusza uniwersalne tematy bliskie każdemu - miłości, przyjaźni, odwagi i dorastania. Nie bez powodu często porównuje się ją do Hamleta. Ponadto wciągająca fabuła, barwne postacie i świetny humor sprawiają, że każdy, bez względu na wiek, znajdzie w tym filmie coś dla siebie.

  Ogromnym atutem jest też wspaniała animacja - Król Lew wprowadził prawdziwą rewolucję w animowaniu zwierząt oraz oddawaniu realizmu krajobrazów. Do tego dochodzą porywające piosenki, które na zawsze wpisały się do kanonu Disneya. Wreszcie warto docenić ponadczasową wartość tej historii - mimo upływu dekad wciąż można odnaleźć się w losach Simby i przeżywać jego przygody. Dlatego Król Lew to film animowany, który po prostu trzeba znać!

  10 Podobnych Filmów:

  1. Pies i Robot
  2. Wielkodomscy – film
  3. Kung Fu Panda
  4. Shrek
  5. Nasze magiczne Encanto
  6. Trolle 3
  7. Koralina i tajemnicze drzwi
  8. Gru i Minionki: Pod przykrywką
  9. Megamocny
  10. Leo
  Oceń film lub serial
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  fill-star
  outline-star
  Ocena: 9 Liczba głosów: 17497
  Udostępnij serial
  Piotr Kowalewski

  Piotr Kowalewski

  Witam wszystkich miłośników kina i seriali! Nazywam się Piotr Kowalewski i jestem założycielem oraz redaktorem naczelnym portalu e-kinotv.pl. Od najmłodszych lat fascynował mnie świat filmowych opowieści. Po studiach dziennikarskich postanowiłem połączyć moje dwie pasje - pisanie i kino - i stworzyć miejsce dla takich samych entuzjastów filmów jak ja. Na e-kinotv.pl znajdziecie moje recenzje najnowszych hitów kinowych oraz najciekawszych seriali. Staram się przekazywać rzetelną i obiektywną ocenę produkcji, choć przyznaję, że mam słabość do ambitnych dramatów obyczajowych. Uwielbiam też newsy prosto z planu i wywiady z aktorami. Moim celem jest budowanie społeczności zakręconych na punkcie kina maniaków. Serdecznie zapraszam do dyskusji i komentowania moich tekstów. Razem możemy stworzyć wyjątkowe miejsce dla prawdziwych kinomaniaków!

  10 Komentarzy

  avatar

  Bluedreams13

  Zawsze się go dobrze ogląda. Uwielbiam wszystko od Walt Disney Pictures
  avatar

  Mailosz

  Król Lew należy niewątpliwie oddać, że momentami są wręcz przykładem tego jak należy kręcić filmy. Pokrzepiająca, klasyczna historia, pochwała wytrwałości
  avatar

  magsoe

  Król Lew to Super film ! Fajna fabuła, trzyma w napięciu. Pierwszoplanowy aktor poradził sobie bardzo dobrze.
  avatar

  midi0210

  Wyjątkowa historia, która porusza i zostaje w pamięci na długo. Super film
  avatar

  TonnyMonntana

  Ten film zdecydowanie warto obejrzeć. Mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania wciąga od początku do końca
  avatar

  WorldEXC12

  Bardzo udany film , który potrafi zająć i zaciekawić przez całe 1h 29m. Jeden z lepszych w swoim gatunku.
  avatar

  MatFilm

  Z oceną na poziomie 8.3, Król Lew to pewniak. Jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego, powinieneś to zobaczyć!
  avatar

  KaiFilman12

  Jeśli zastanawiasz się co obejrzeć, postaw na pewniaka. A takim jest Król Lew z oceną 8.3.
  avatar

  IziMovie1

  Z oceną 8.3, Król Lew zasługuje na miano jednej z najlepszych pozycji w swojej kategorii. Obowiązkowy punkt programu!
  avatar

  KubaManic98

  Jeśli ocena 8.3 nie przekonuje Cię do obejrzenia Król Lew, to nie wiem co zrobi wrażenie! Koniecznie sprawdź ten film.