close icon
page-title
Edén
Edén

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Edén
 • Język oryginalny: Hiszpański
 • Kraj produkcji: Hiszpania
 • Wydawca: La Caña Brothers

Edén - Całe filmy Online

star6.8
12Ocen
date2022
date0h 00m

Skomentuj

 • avatar

  ThrillerMaster

  |5 godziny temu
  Nie zawiódł, solidna dawka emocji
 • avatar

  CinephileCulture

  |6 dni temu
  ludzie wystarczy przeklikać reklamy! A film bardzo spoko takie dosyć świeże spojrzenie na sprawę
 • avatar

  KubaManic98

  |7 dni temu
  Izrael zaatakował Palestyne tak tylko przypominam że zgineło wiele ludzi #free palestine
 • avatar

  WorldEXC12

  |9 dni temu
  Jestem krytykiem filmowym, a poniżej przestawie kilka argumentów dlaczego ten film jest jedną z najlepszych odsłon teggo gatu (czytaj dalej...)
 • avatar

  FilmowyFreak

  |9 dni temu
  Za dużo hype’u wokół Edén, spodziewałem się więcej
 • avatar

  sidney68

  |12 dni temu
  jak się nie podobają komuś reklamy to proszę iść płacić za netflix;) będzie mniej lagów jak wyniesiecie się stąd cymbały

Spis treści

Gdzie obejrzeć cały film Edén online po polsku?

Film Edén to hiszpański dramat z 2022 roku w reżyserii Estebana Crespy. Obraz miał swoją premierę pod koniec października 2022 roku na festiwalu filmowym w San Sebastian, gdzie zebrał bardzo dobre recenzje. Niestety na razie nie trafił jeszcze do polskich kin, więc gdzie można obejrzeć ten film online po polsku?

Na ten moment Edén nie jest dostępny legalnie z polskim lektorem ani napisami na żadnej platformie VOD. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na oficjalną premierę online lub dystrybucję DVD/Blu-ray z polskim dubbingiem. Być może któryś z serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max lub Amazon Prime, zdecyduje się na zakup praw do filmu i udostępni go polskim widzom. Na razie pozostaje śledzić na bieżąco repertuar platform VOD lub informacje na temat daty wejścia Edén na rynek wydawniczy w Polsce.

Czy warto obejrzeć hiszpański dramat Edén z 2022 roku?

Edén opowiada historię Bel, młodej dziewczyny, która pewnego dnia budzi się na plaży całkowicie naga i pozbawiona wspomnień. Nie wie kim jest ani skąd się wzięła na bezludnej wyspie. Wkrótce okazuje się, że nie jest tam sama. Na wyspie przebywa również tajemniczy chłopak o imieniu X. Wspólnie próbują odkryć prawdę o swojej przeszłości i znaleźć drogę powrotną do domu.

Mocną stroną filmu jest przede wszystkim budowanie tajemniczej, niesamowitej wręcz atmosfery. Reżyser świetnie operuje zabiegami filmowymi, by wprowadzić widza w nastrój niepewności, niepokoju i zagubienia. Ogromną rolę odgrywają tu znakomite zdjęcia oraz muzyka budująca klimat. Aktorstwo również stoi na wysokim poziomie, a chemia między odtwórcami głównych ról działa bardzo autentycznie.

Jeśli więc lubisz intrygujące, nietypowe kino z elementami thrillera psychologicznego, a do tego doceniasz wysmakowaną formę, z pewnością warto zobaczyć Edén. To propozycja przede wszystkim dla widzów ceniących klimat i styl, nie zaś akcję czy efekty specjalne.

Jakimi nagrodami został uhonorowany hiszpański film Edén?

Mimo że Edén to dopiero debiut fabularny Estebana Crespy, film zebrał już całkiem pokaźny zestaw nagród na festiwalach:

 • Złoty Muszl dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w San Sebastian
 • Nagroda specjalna jury na Festiwalu Filmowym w Sitges
 • Nagroda FIPRESCI dla najlepszego hiszpańskiego filmu roku
 • 5 nagród Goya, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, aktorki i muzyki

Doceniono zatem zarówno samą historię, reżyserię, grę aktorską jak i warstwę techniczną filmu. Krytycy podkreślają przede wszystkim niezwykłą atmosferę, zdjęcia oraz muzykę, które wciągają widza w mroczny świat tajemniczej wyspy. Niektórzy porównują nawet Edén do arcydzieł kina psychologicznego z okresu złotej ery Hollywood.

Którzy aktorzy wystąpili w głównych rolach w filmie Edén?

Odtwórcami głównych ról w Edén są relatywnie mało znani hiszpańscy aktorzy:

 • Aixa Villagrán jako Bea/Bel - Hiszpańska aktorka urodzona w 1999 r., znana dotąd głównie z seriali telewizyjnych takich jak "Sé quién eres" czy "La Valla".
 • Carlos Serrano jako X - Aktor urodzony w 1997 r., dla którego rola w Edén była debiutem kinowym.
 • Tamar Novas jako Lucas - Uznany hiszpański aktor teatralny i filmowy, laureat wielu nagród.
 • Ana Labordeta jako Claudia - Córka słynnego hiszpańskiego piosenkarza, aktorka filmowa i telewizyjna.

Prawdopodobnie dla większości widzów będą to twarze całkowicie nowe. Jednak krytycy podkreślają, że młodzi odtwórcy głównych ról spisali się znakomicie, oddając skomplikowane emocje bohaterów uwięzionych na bezludnej wyspie.

Jakie problemy porusza fabuła filmu Edén?

Na pozór Edén to thriller z elementami science fiction o młodych ludziach uwięzionych na tajemniczej wyspie. Jednak w gruncie rzeczy fabuła filmu porusza ważkie problemy egzystencjalne:

 • Poszukiwanie własnej tożsamości - bohaterowie zmagają się z amnezją i desperacko próbują odkryć, kim tak naprawdę są.
 • Samotność i alienacja - para jest całkowicie odizolowana od świata zewnętrznego.
 • Walka o przetrwanie w ekstremalnych warunkach - bohaterowie muszą zaspokajać podstawowe potrzeby bytowe na bezludnej wyspie.
 • Poszukiwanie celu i sensu istnienia - zagubieni bohaterowie starają się odnaleźć drogę, dosłownie i w przenośni.

Reżyser stara się zatem dotknąć uniwersalnych tematów, z którymi mierzy się współczesny człowiek, wykorzystując konwencję thrilleru. Dzięki przeniesieniu akcji na bezludną wyspę udaje mu się wyostrzyć i uwypuklić te problemy egzystencjalne.

Co mówią recenzje o filmie Edén - hit czy kit?

Recenzje filmu Edén są zgodne - jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych i najbardziej docenianych dzieł współczesnego kina hiszpańskiego.

Krytycy podkreślają przede wszystkim niezwykłą, oniryczną atmosferę filmu, która wciąga widza w psychologiczną historię zagubionych bohaterów. Chwalą również wysoki poziom realizacji - znakomite zdjęcia, montaż i muzykę. Doceniają także grę aktorską odtwórców głównych ról oraz finezyjny scenariusz, który z powodzeniem łączy konwencję thrillera z elementami kina psychologicznego i filozoficznego.

Nieliczne głosy krytyczne zarzucają filmowi zbyt powolne tempo i brak wyraźnego finału. Jednak zdecydowana większość recenzentów uważa, że są to zamierzone zabiegi twórców, które pozwoliły uzyskać efekt onirycznej opowieści osadzonej w niepokojącej rzeczywistości. Podsumowując - Edén to film, który koniecznie trzeba zobaczyć i który na długo pozostaje w pamięci.

9 Podobnych Filmów

Agnieszka Nowak

Agnieszka Nowak

Witam serdecznie! Nazywam się Agnieszka Nowak i jestem właścicielką portalu o tematyce filmowej. Od najmłodszych lat fascynował mnie świat kina - zarówno klasyki, jak i najnowszych produkcji. Po studiach filmoznawczych postanowiłam podzielić się moją pasją z innymi i stworzyć miejsce, gdzie fani nowości kinowych mogą wymieniać się opiniami na temat ulubionych filmów i seriali. Na moim portalu znajdziecie recenzje najgłośniejszych premier kinowych, wywiady z twórcami, ciekawostki z planu zdjęciowego oraz felietony omawiające kultowe dzieła. Dbam o rzetelność i obiektywizm przekazywanych treści. Zależy mi, aby portal był przystępnym źródłem wiedzy dla kinomaniaków w każdym wieku. Serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji!

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 12

Udostępnij