alt

Dwunastu gniewnych ludzi (1957) eKino TV - Cały Film Online

rating8.5
8 099
Ocen
calendar1957
time1h 37m
Tuż po zakończonej rozprawie sądowej zaczyna się zebranie przysięgłych. Mają oni rozstrzygnąć o losie jednego imigranta, który rzekomo dopuścił się morderstwa na swoim ojcu. Obradom przewodniczy Przysięgły nr 1 (Martin Balsam). Pierwsze głosowanie dla wielu ławników kończy się rozczarowaniem - jeden przysięgły (nr 8 - w tej roli Henry Fonda) nie jest przekonany, co do winy oskarżonego. Taka sytuacja nie jest na rękę kilku przysięgłym (m. in. Przysięgłemu nr 7 - Jack Warden), który spieszy się na mecz baseballowy. Zaistniała przed chwilą sytuacja utwierdza go w przekonaniu, że raczej na niego nie zdąży... Przysięgły nr 8 będzie musiał od tej chwili potwierdzić swoje przypuszczenia. Czy uratuje oskarżonego? Czy inni ławnicy są rzeczywiście przekonani co do jego winy, czy też ich stanowisko wynika z nienawiści na tle rasowym?

Aktorzy

Actor Henry Fonda

Henry Fonda

Actor Martin Balsam

Martin Balsam

Actor Jack Warden

Jack Warden

Actor Robert Webber

Robert Webber

Actor Lee J. Cobb

Lee J. Cobb

Actor Jack Klugman

Jack Klugman

Actor John Gavin

John Gavin

Actor John Fiedler

John Fiedler

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Gdzie i kiedy można obejrzeć Dwunastu gniewnych ludzi online?

Klasyk kina Dwunastu gniewnych ludzi z 1957 roku w reżyserii Sidneya Lumeta jest obecnie dostępny na kilku platformach streamingowych. Film można obejrzeć na VOD.PL, Player.pl, Netflix oraz Amazon Prime Video. Jest to czarno-biały dramat sądowy, który od dekad zachwyca widzów na całym świecie. Mimo upływu czasu fabuła wciąż pozostaje aktualna, a gra aktorska na najwyższym poziomie. Gorąco polecamy ten tytuł wszystkim miłośnikom Dwunastu gniewnych ludzi ambitnego kina.

Jaka jest fabuła filmu Dwunastu gniewnych ludzi?

Fabuła filmu skupia się na 12-osobowej ławie przysięgłych, która ma wydać wyrok w sprawie młodego oskarżonego o zabójstwo ojca. Początkowo 11 jurorów jest przekonanych o jego winie i szybko chcą zakończyć proces. Jeden z nich (granego przez Henry'ego Fondę) ma jednak wątpliwości i próbuje przekonać pozostałych, że sprawa nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Stopniowo ujawniają się różnice między jurorami, ich uprzedzenia i motywacje. Cały film rozgrywa się w zamkniętym pomieszczeniu, co potęguje napięcie.

Dlaczego warto obejrzeć klasyk kina Dwunastu gniewnych ludzi?

Jest kilka powodów, dla których Dwunastu gniewnych ludzi uchodzi za arcydzieło i warto je zobaczyć. Po pierwsze, świetnie nakręcone sceny w zamkniętym pomieszczeniu, które wciąż robią wrażenie mimo upływu lat. Po drugie, genialne aktorstwo 12 jurorów, każdy z nich wniósł coś wyjątkowego w tę produkcję. Po trzecie, niezwykle aktualny społecznie temat uprzedzeń, stereotypów i manipulacji. I wreszcie ponadczasowa fabuła, która wciąga od pierwszej Dwunastu gniewnych ludzi do ostatniej minuty. Nawet dziś ten film może zostać uznany za dzieło sztuki.

Kto grał główne role w filmie Dwunastu gniewnych ludzi?

W filmie wystąpiła plejada wybitnych aktorów, z których największą sławę zdobył Henry Fonda. To on wcielił się w postać Jurora nr 8, który jako jedyny poddaje w wątpliwość winę oskarżonego. Kolejnymi czołowymi aktorami byli: Lee J. Cobb jako Juror nr 3, Ed Begley jako Juror nr 10, E.G. Marshall jako Juror nr 4, Jack Klugman jako Juror nr 5. Ważne role odgrywali też: John Fiedler, Jack Warden, Joseph Sweeney czy George Voskovec. Dzięki znakomitej obsadzie udało się stworzyć niezapomniane, pełne napięcia sceny procesu ławy przysięgłych.

Jakie są najlepsze sceny i cytaty z filmu Dwunastu gniewnych ludzi?

Do najbardziej pamiętnych scen zalicza się m.in.:

 • Początkowa scena głosowania 11 do 1, ukazująca odosobnienie Jurora nr 8.
 • Kłótnia Jurora nr 3 z Jurorem nr 8, która ujawnia ich skrajnie różne postawy.
 • Moment, gdy Juror nr 8 demonstruje, jak można dźgnąć nożem w dół, podważając zeznania świadka.
 • Scena, w której każdy z jurorów opowiada o trudnych relacjach ze swoim ojcem.

Do najbardziej znanych cytatów należą:

 • "Każdy zasługuje przynajmniej na jeden głos nievinności, prawda?" -Juror nr 8
 • "Nienawidzę ludzkości! Chcę ją unicestwić!" - Juror nr 3
 • "Waham się, więc głosuję nie" - Juror nr 9

Co krytycy myślą o filmie Dwunastu gniewnych ludzi?

Krytycy filmowi od dekad są pod wrażeniem Dwunastu gniewnych ludzi. W recenzjach podkreślają mistrzowską reżyserię Sidneya Lumeta, który bardzo umiejętnie prowadzi akcję w zamkniętym pomieszczeniu. Chwalą też znakomite aktorstwo, w tym szczególnie Henry'ego Fondy w roli buntowniczego Jurora nr 8. Doceniają ponadczasowy scenariusz, który porusza ważkie społeczne tematy w sposób angażujący widza. To film, który mimo upływu dekad wciąż zachowuje świeżość i zmusza do myślenia. Jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina.

Jak oceniają film Dwunastu gniewnych ludzi widzowie?

Dwunastu gniewnych ludzi od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością także wśród widzów. Na portalu Filmweb ma imponującą ocenę 9/10, przy ponad 5000 głosach. Widzów urzeka przede wszystkim niezwykle mocna, aktorska gra jurorów. Doceniają też ponadczasowość fabuły i poruszane problemy społeczne, które pozostają aktualne także dzisiaj. Niektórzy podkreślają, że to film obowiązkowy dla każdego fana ambitnego kina. Inni, że seans wciągnął ich tak bardzo, jakby sami byli jurorami. Bez wątpienia to produkcja, która na zawsze pozostaje w pamięci widzów.

Na czym polega fenomen filmu Dwunastu gniewnych ludzi?

Fenomen tego filmu polega na kilku czynnikach. Po pierwsze, to genialny scenariusz Reginalda Rose'a, który niezwykle umiejętnie buduje napięcie w zamkniętej przestrzeni. Po drugie, rewelacyjna obsada aktorska i ich porywająca gra. Po trzecie, ponadczasowy społeczny temat o mechanizmach grupowych, uprzedzeniach i konformizmie. I wreszcie - mistrzowska reżyseria Sidneya Lumeta, który stworzył arcydzieło kina. Ten film pokazuje, że nie potrzeba efektów specjalnych i akcji, by wciągnąć widza. Wystarczą świetni aktorzy i doskonały scenariusz.

Czy Dwunastu gniewnych ludzi to dobra propozycja na seans filmowy?

Zdecydowanie tak! To produkcja, która sprawdzi się zarówno dla miłośników ambitnego kina, jak i dla przeciętnego widza. Intrygująca fabuła, mocne aktorstwo i społeczny przekaz sprawiają, że seans mija niezwykle szybko i pozostawia widza z przemyśleniami. Obcowanie z tym arcydziełem Sidneya Lumeta to prawdziwa przyjemność, która może zaowocować ciekawą dyskusją po seansie. Gorąco polecamy ten tytuł na wspólny wieczór filmowy w gronie znajomych czy rodziny.

Dlaczego Dwunastu gniewnych ludzi to klasyk kina warty obejrzenia?

Podsumowując, jest wiele powodów, dla których Dwunastu gniewnych ludzi przeszło do historii kina i należy je koniecznie obejrzeć. Przede wszystkim to arcydzieło aktorstwa, które wciąga widza w dyskusję ławy przysięgłych niczym w prawdziwym procesie. To także film o niezwykle istotnym społecznym przesłaniu dotyczącym mechanizmów grupowych i uprzedzeń. I wreszcie po latach jego fabuła wcale się nie zestarzała, a wręcz zyskała nowe konteksty. Dlatego Dwunastu gniewnych ludzi to tytuł obowiązkowy dla każdego fana ambitnego kina. Gorąco zachęcamy, aby nadrobić ewentualne zaległości.

10 Podobnych Filmów:

 1. Strefa interesów
 2. PERFECT DAYS
 3. Wszystkie imiona Boga
 4. Jezus
 5. Nigdzie
 6. W głowie się nie mieści
 7. Bagażnik – uwięziona
 8. After 5. Na zawsze
 9. Gran Turismo
 10. Ben Hur
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
Ocena: 9 Liczba głosów: 8099
Udostępnij serial
Piotr Kowalewski

Piotr Kowalewski

Witam wszystkich miłośników kina i seriali! Nazywam się Piotr Kowalewski i jestem założycielem oraz redaktorem naczelnym portalu e-kinotv.pl. Od najmłodszych lat fascynował mnie świat filmowych opowieści. Po studiach dziennikarskich postanowiłem połączyć moje dwie pasje - pisanie i kino - i stworzyć miejsce dla takich samych entuzjastów filmów jak ja. Na e-kinotv.pl znajdziecie moje recenzje najnowszych hitów kinowych oraz najciekawszych seriali. Staram się przekazywać rzetelną i obiektywną ocenę produkcji, choć przyznaję, że mam słabość do ambitnych dramatów obyczajowych. Uwielbiam też newsy prosto z planu i wywiady z aktorami. Moim celem jest budowanie społeczności zakręconych na punkcie kina maniaków. Serdecznie zapraszam do dyskusji i komentowania moich tekstów. Razem możemy stworzyć wyjątkowe miejsce dla prawdziwych kinomaniaków!

10 Komentarzy

avatar

Lukasomaniak

Dwunastu gniewnych ludzi bardzo mi sie podobał, moja ocena to 8.5
avatar

LukiAnon

Dwunastu gniewnych ludzi to bardzo przyjemna pozycja, szkoda tylko, że taka krótka bo tylko 1h 37m .
avatar

midi0210

Wyjątkowa historia, która porusza i zostaje w pamięci na długo. Super film
avatar

dragonmen32

Filmy takie jak ten z pewnością sprawiają frajdę. Nawet jeśli trwają tylko 1h 37m, to angażują od początku do końca.
avatar

Kokolonso092

Mimo stosunkowo krótkiego czasu trwania, ten film dostarcza wielu emocji i wrażeń. Gorąco polecam Dwunastu gniewnych ludzi
avatar

KubaMANIA1

Klimatyczny film , idealny na 1h 37m relaksu przy ekranie. Jakość wykonania na wysokim poziomie.
avatar

TransFormers

Kolejny udany przykład film. Ocena 8.5 nie wzięła się znikąd - Dwunastu gniewnych ludzi po prostu wciąga.
avatar

Matek

Mocna ocena 8.5 sugeruje, że Dwunastu gniewnych ludzi to pozycja obowiązkowa. Jeśli lubisz takie klimaty, będziesz zachwycony!
avatar

KaiFilman12

Jeśli zastanawiasz się co obejrzeć, postaw na pewniaka. A takim jest Dwunastu gniewnych ludzi z oceną 8.5.
avatar

IziMovie1

Z oceną 8.5, Dwunastu gniewnych ludzi zasługuje na miano jednej z najlepszych pozycji w swojej kategorii. Obowiązkowy punkt programu!